İletişim

Diş Köprüsü

Diş Köprüsü


Dişlerin eksik olduğu durumlarda iki tür tedavi bulunur, bunlardan biri diş implantları diğeri ise diş köprüsü yöntemidir. Diş köprüsü yöntemi bir implant ile birleştirilebilir. Diş implantı tedavisi daha sağlıklı olsa da, bazen diş köprüsü tedavisi tercih edilebilir. Bu yazıda, bu iki tedavi arasındaki farkları da inceleyeceğiz.


Diş Köprüsü Nedir?


Diş köprüsü, köprü diş yapıştırma olarak da tabir edilir, bir veya daha fazla eksik dişi yerine koymak için kullanılan bir tür diş restorasyonudur. Köprü, dişlerin eksik olduğu alanı kapsar ve genellikle boşluğun her iki yanındaki doğal dişlere veya implantlara bağlanır. Dişe köprü yapımı sırasında, ankraj dişleri abutment olarak bilinir ve köprünün ana destek işlevini görürler. Bir yeni dişimiz, abutmentları kaplayan kronlara bağlanır.


Diş Köprüsü Türleri Nelerdir?


Diş köprüsü tedavisi için sıklıkla kullanılan 4 tür tedavi bulunur. Diş köprüsü çeşitleri daha fazla olabilir, asma diş köprüsü veya 3 lü köprü diş gibi, fakat ana yöntemler aşağıdakiler gibidir. Videntis'teki doktorlarımız sizin için hangi tedavinin daha uygun olduğunu belirleyebilir. Doktorunuza danışmadan karar vermenizi önermiyoruz. Diş köprüsü türlerine baktığımızda:


Geleneksel Köprüler: Bunlar en yaygın türde diş köprüleridir. Eksik dişin her iki yanındaki diş veya implant için bir taç oluşturmayı ve arada bir pontik bulundurmayı içerirler.


Kantilever Köprüler: Bunlar sadece eksik diş veya dişlerin bir yanında bitişik dişler olduğunda kullanılır. Çok yaygın değildir ve diğer dişlere fazla baskı yapabileceği için özellikle ağzın arka kısmında önerilmez.


Maryland Bağlı Köprüler: Ayrıca bir rezin-bağlı köprü olarak da bilinen bu tür, köprünün her iki yanında bulunan ve mevcut dişlere bağlanan metal veya porselen kanatlara sahiptir. Fiber köprü diş yöntemi ikame yöntem olarak yine tercih edilebilir.


İmplant Destekli Köprüler: Birden fazla dişin eksik olduğunda kullanılır. Bu köprüler, kronlar veya çerçeveler tarafından desteklenmek yerine diş implantları tarafından desteklenir. Genellikle, eksik olan her diş için cerrahi olarak bir implant yerleştirilir ve bu implantlar köprünün pozisyonunu korur.


Diş köprülerinin birçok faydası vardır. Gülüşünüzü ve düzgün çiğneme ve konuşma yeteneğinizi geri kazandırabilirler. Ayrıca yüzünüzün şeklini korumaya, ısırma kuvvetlerinizi doğru bir şekilde dağıtmaya ve kalan dişlerin pozisyonlarından sapmasını önlemeye yardımcı olurlar.

Ancak, sağlıklı bitişik dişlerin şekillendirilmesi gerekliliği ve bu dişlerin uzun vadede hasar görmesi veya çürümesi riski gibi bazı dezavantajları da vardır. Bu nedenle, bir diş köprüsünün sizin için en iyi seçenek olup olmadığını tartışmak için diş hekiminizle görüşmeniz önemlidir.


Diş implantları ve diş köprüleri, eksik dişleri değiştirmek için kullanılan iki farklı yöntemdir. İki yöntem arasındaki ana farklılıklar işlem, uzun ömürlülük, maliyet ve oral sağlık üzerindeki etkide yatar. Bu iki tedavi yöntemini karşılaştırdığımızda:


İmplant ve Diş Köprüsünün Farkları Nelerdir?

Diş implantları, diş eti çizgisinin altındaki çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen titanyum bir çubuktan oluşur ve yapay bir diş kökü görevi görür. Sonra çubuğa bir abutment takılır ve üstüne bir taç monte edilir, bu da doğal bir dişin görünümünü taklit eder. Diğer yandan, bir diş köprüsü, bir veya daha fazla eksik diş tarafından oluşturulan boşluğu 'köprüler' bir protezdir. Tipik bir köprü, boşluğun her iki yanındaki doğal dişlere veya implantlara çimento ile yapıştırılan diş taçları tarafından yerinde tutulan bir pontik (sahte bir diş) içerir. İmplant ve diş köprüsünü dört ana başlıkta karşılaştıracak olursak:


1-) Uzun Ömürlülük


İmplantlar son derece dayanıklıdır. Doğru bakımla ömür boyu sürebilir.
Köprüler, ortalama olarak, oral hijyen ve düzenli kontrollere bağlı olarak 5 ila 15 yıl arası sürer.


2-) Cerrahi


İşlem, bir cerrahi prosedürü içerir ve implantın iyileşmesi ve kemiğe entegre olması için birkaç ay gerekebilir.
Köprüler, implantlardan daha az invazivdir ve cerrahiye gerek duymazlar. Bir köprüyü takma işlemi daha hızlı ve daha az karmaşıktır.


3-) Diş Yapısı


Köprülerin aksine, implantlar komşu dişlerin yapısını değiştirmeyi gerektirmez.
Bir köprüyü takmak için, komşu dişler taçları yerleştirmek için aşındırılmalıdır.


4-) Maliyet


İmplantlar genellikle köprülerden daha pahalıdır.


Genel olarak karşılaştırdığımızda, diş implantları çok daha doğal görünür. Aynı zamanda diş etleriyle çok daha uyumludurlar ve daha estetik görünürler. Diş implantlarının daha kalıcı bir çözüm olduğunu söylemek mümkün. Biraz daha zahmetli olsa da, ilk tercih edilen tedavi yöntemi tartışmasız diş implantlarıdır.


İmplant Destekli Diş Köprüsü


Bir implant destekli köprü, diş implantları ve diş köprülerini birleştiren eksik dişler için bir restoratif çözümdür. Bu seçenek genellikle aynı bölgede birden fazla dişinizin eksik olduğu durumlarda kullanılır.


Bir geleneksel diş köprüsünde, sahte diş veya dişler (pontik olarak bilinir) boşluğun her iki yanındaki doğal dişlere çimento ile yapıştırılan diş taçları tarafından desteklenir. Bir implant destekli köprüde ise, köprü doğal dişler üzerindeki taçlar tarafından desteklenmek yerine diş implantları tarafından desteklenir.


Diş Köprüsü Fiyatları


Türkiye'deki diş köprüsü fiyatları kullanılan malzemeye göre önemli ölçüde değişebilir. Hatta bulunduğunuz ile, doktorun tecrübesine ve daha farklı faktörlere göre de diş köprü fiyatları değişmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da tek bir dişin maliyeti ortalama olarak 3.000 dolar civarındadır. Türkiye’de ise tabiki bundan en az ? daha uygun maliyetlidir.

Devlette köprü diş yaptıranlar da mevcut olsa da, Videntis’te kalite ve uzmanlık garantisi sunmaktayız.


Videntis Diş Merkezi gibi profesyonel diş kliniklerini seçerseniz, diş köprüsü tedavinizi huzur içinde gerçekleştirebilir ve yeni güzel gülüşünüzle eve dönebilirsiniz! Videntis'te tedavi olmanın en büyük avantajlarından biri, tamamen hijyenik, son teknolojik donanıma sahip bir klinikte tedavi olmak ve uzman hekimlerle çalışmaktır. Hemen bir form doldurun veya bizi arayın, harika bir diş deneyimine kapıları açın!
 


  

İletişim
İletişim

Adresimiz

Yalı Mahallesi Caher Dudayev Bulvarı. No: 95/C Karşıyaka İZMİR

Email

info@videntis.com.tr
 

Bizi arayın

+90 232 337 11 00
+90 505 337 11 00